Sétarepülés

Sétarepülés! Repüljön velem önköltségi áron Gödöllőről vagy Dunakesziről. Elérhetőség: 0620 327 8282 vagy repuloscsabi@gmail.com

Most akkor mennyibe is kerül? 

Repüléseimet a hatályos szabályok szerint költségmegosztás alapján áraztam be. Minden esetben én is beszállok a költségekbe, de sajnos a repülők bérlése így sem olcsó, viszont nem is hétköznapi élmény. Karácsonyi AKCIÓ keretében, előreutalva minden útvonalból 20% kedvezményt adok! 

Ha csak egyedül mennék: ebben az esetben választhat a DA-20 és a Storch CL repülők között. Az árban jelentős különbségek vannak, a repülési élmény viszont majdnem ugyanaz, további részleteket a honlapon találhat. Az elsővel 600ft/perc, az utóbbival kb.400ft/perc díjjal lehet repülni. 

Ha ketten mennénk: itt két lehetőség áll fent. Minden esetben 4 üléses gépet kell választani, ahol 3 utas fér el. Vagy ketten jönnek, egy hely szabadon marad, vagy keresnek még egy személyt. Az ár mindkét esetben ugyanaz, mivel a repüléseket órában számoljuk és nem a benne ülő személyek számával. 

Mikor? Milyen évszakban és időben?

 

A legtöbben nyáron jönnek repülni, pedig a repülésnek minden évszakban megvan a szépsége. A téli táj érdekessége, hogy a lomb nélküli fák között gyakran vadakat látunk, és az őszi erdő színeit sem lehet megunni. Kevesen tudják, hogy télen a hideg levegő sűrűbb, ez pedig kedvezőbb körülmény a repülésre nézve, mert pl. nem “dobál” a gép, így kevesebb az esélye, hogy valaki rosszul legyen, illetve nem fázunk a gépben, mert van fűtés. Egy nyári forró napon bizonyos hőmérséklet fölött nem is lehet repülni, ráadásul a felszálló meleg levegő miatt termikek jönnek létre, amik valamelyest “meglökhetik” a gépet, illetve a nagy meleg a kabinban szintén nem tesz jót az erre érzékenyeknek, ezért érdemes a nyári repüléseket a reggeli, vagy az esti órákra tenni. 

A hét bármelyik napján repülhetünk, hétköznapra könnyebb bérelni, mert akkor nem jönnek olyan sokan. Ez főleg az iskolaszüneti időszakra igaz, amikor is az észrevételeim alapján többen jönnek repülni családok, gyermekek. A repülés időpontját minél hamarabb érdemes megbeszélni, hogy legyen szabad repülőgép, főleg hét végére, hosszú hétvégékre, ünnepnapokra stb.  Minél előbb egyeztetünk, annál jobb.

Érdemes a repülést délelőttre, illetve a hétvégi repülést szombatra tervezni. Ha délelőtt, vagy szombaton épp rossz az idő, még mindig el lehet halasztani délutánra, illetve vasárnapra. A VFR (látva repülési) szabályok szerint napkeltétől-napnyugtáig repülhetünk. Előfordulhat, hogy a megbeszélt repülés időpontját akár többször is módosítani kell a körülmények miatt. Ez sajnos elkerülhetetlen. A repülés ilyen, így kell elfogadni, de mi türelmesen kivárjuk a jó időt. Kis repülőkkel lehet esőben, bizonyos erősségű szélben és rossz látási viszonyok mellett “látva repülni”, szélsőséges esetben “műszer repülni” is. A mi esetünkben a biztonság, a látvány és az élmény a legfontosabb és nem a “minden áron” repülés.  

 

Honnan repülünk?

 

Jelenleg a gödöllői repülőtérről kis repülőkkel, illetve Dunakesziről Storch CL ultralight repülővel. Mindkettő eléréséhez érvényes a Pest megyei autópályamatrica. Természetesen a repülés helyét és az odajutás módját időben egyeztetjük, illetve minden ehhez kapcsolódó információt elmondok. 

 

Mit kell hát tennem, ha elköteleződtem?

 

Az Önnek tetsző a honlapon lévő, vagy egy egyéni útvonal kiválasztása után telefonon vagy e-mail-enmegkeres. Leírja, hogy melyik útvonalat választotta, hány fővel jönne és mikor szeretne repülni. Ezt követően én lefoglalom a kért időpontra a gépet és visszajelzek, valamint, ha nem lenne meg a 3 ember, akkor esetlegesen segítek megtölteni a gépet. Erre garanciát nem tudok vállalni. Ezek után már csak a repülőtéren találkozunk, ahol repülés előtt minden fontos információt megbeszélünk. 

 

Hogyan fizethetek?

 

Itt fel szokott merülni a foglaló kérdése. Én ettől eltekintek, de nem zárkózom el, azonban, ha szeretne foglalót fizetni megteheti, de én úgy gondolom a kölcsönös bizalom elengedhetetlen. Fizethet bankszámlára előreutalással, vagy befizetéssel. Annak javaslom, akiknek vagy így kényelmes, illetve, akik ajándékba adják, de nem szeretnék, ha az ajándékuk ára publikus lenne, esetleg kényelmetlenül éreznék magukat, ha a helyszínen "pénzeznénk". Végül lehet a repülés után is közvetlenül fizetni. Szép kártyát és hasonló utalványokat sajnos nem tudok elfogadni.   

 

Vásárolhatok-e ajándékutalványt (vouchert)?

 

Természetesen. A főoldalról letölthető a nyomtatható beszállókártya, melyet azt névre szólóan odaajándékozhatja. A kifizetés módjairól a fenti kérdés ad választ. 

Ki repülhet? Gyermeknek olcsóbb?

 

A költségmegosztásos repülésen való részvétel nincs korhatárhoz kötve, egészségügyileg semmiféle komolyabb elvárások nincsenek. A hobby repülés nem tartozik az extrém sportok közé: fizikailag kb. annyira megterhelő, mint egy hasonló időtartamú autózás, átlagos budapesti utakon. Akinek a szervezete jól visel egy órányi autóutat, az a repüléssel is próbálkozhat.

A repülőket motoridő szerint lehet bérelni, ami nem függ a benne ülő személyek számától. Ez tehát azt jelenti, hogy ha egyedül repülnék egy 4 személyes géppel, akkor ugyanannyit fizetnék, mintha még hárman ülnénk benne. Ezért sajnos én sem tudok engedményt adni. Ez igaz akkor is, ha valamiért csak ketten szeretnének repülni, akkor is a 3 fő összegét kell fizetni. 

A repülőben 1 pilóta és 3 utas fér el. Ha csak egyedül, vagy ketten jönnének, akkor segítek megtölteni a gépet, mert mindig van, aki repülne.

Miért olcsóbb, mint máshol?

Elsősorban, mert nagyon szeretek repülni és nem a haszonszerzés a célom! Távlati céljaim eléréséhez pedig minél több repült órára van szükségem. Azért is olcsóbb, mert csak a repülő bérleti díját kell kifizetni, tehát nem kérek pénzt a szolgáltatásért. Mivel Gödöllőn tanultam ezért a klubtól valamennyivel olcsóbban tudok bérelni repülőt, mint mások. 

 

Mi történik ha rosszul leszek?

 

Törekszek arra, hogy olyan körülmények között repüljünk, amikor nincs dobálós vagy "fekvőrendőrös" idő. Általában reggel és napnyugta előtt igazán sima a levegő, ilyenkor ideális elmenni repülni. Ha viszont úgy jön ki a lépés, hogy mégis ilyen időbe kerülünk, akkor is ritka a rosszullét, de természetesen rögtön visszafordulunk, vagy leszállunk a legközelebbi repülőtéren. A sürgős esetekre tartunk egészségügyi zacskót a gépekben ugyan úgy, mint a nagy utasszállítókon.

 

Mi történik ha leáll a motor, van ejtőernyőnk vész esetére?

 

Ezek a gépek úgy vannak megépítve hogy motor nélkül is biztonságosan le lehet velük szállni, úgy mint például egy motor nélküli vitorlázógéppel. Bár annak, hogy leáll a motor kevesebb esélye van, mint annak hogy egy autóval durrdefektet kapunk az autópályán, fel vagyok készülve az ilyen helyzetekre is. Ilyenkor kinézünk egy megfelelő helyet, többnyire szántóföldet a leszálláshoz és siklórepülésben hajtjuk végre azt. Az útvonalakat úgy tervezzük, hogy az út során mindenhol legyen erre alkalmas hely. Ejtőernyőnk nincs, mert nem tudnánk használni.

 

Kipróbálhatom milyen a gépet vezetni?

 

Igen, az útvonalon van arra lehetőség, hogy az utas a felügyeletem mellett átvegye a kormányokat és megtapasztalja, milyen három dimenzióban vezetni a repülőgépet. Korhatártól függetlenül bárki kipróbálhatja. 

 

Hideg van fent?

 

Egy két fokkal hidegebb van, de nem számottevően, mindenesetre a gépben van fűtés ugyan úgy,  mint az autókban. Nyáron érdemes kényelmes laza öltözékben jönni, mert a gépben meleg van. 

 

Állapotos kismamák repülhetnek?

 

Amíg autóban utazhatnak repülhetnek is, bár az utolsó egy-két hónapban már nem ajánlott a sétarepülés.

 

Betegen repülhetek?

A betegségek tünetei erősödhetnek fent, ezért rosszullét esetén például lázasan inkább érdemes eltolni a sétarepülés időpontját és egészségesen ülni a gépre.

 

Van lehetőség fotózni?

 

Nagyon sok látnivaló van fentről a fényképezőgépet/videokamerát nem szabad otthon felejteni! A Storch Ultrakönnyű repülőből nyílik a legjobb kilátás, szinte körpanorámában látni mindent, ami az embert körbeveszi. 

 

Bedugulhat-e a fülem?

 

Igen. Előfordulhat, de mivel nem nagy magasságból nem nagy sebességgel süllyedünk, ezért csak kevesen számoltak be erről. 

 

Budapest fölé be lehet repülni?

 

Igen, Dunakeszi felől például a budai oldalon a Margit-híd vonaláig be lehet repülni külön engedélyek nélkül és az utasaimmal természetesen be is szoktunk repülni.

 

Félek a repüléstől, de szeretném kipróbálni! Felüljek, vagy ne?

 

Klasszikusnak mondható, hogy az emberek vágynak a magasba, csak esetleg nem gyűlt össze elég bátorságuk. Javaslom, hogy próbáljanak ki egy rövidebb repülést és ha megbizonyosodtak arról, hogy ez nem is nagy dolog, akkor valószínű Ön is meg lesz mérgezve a repülés fantasztikus élményével. 

 

Tériszonyom van. Így is megpróbálhatom a repülést? 

 

Egészen más érzés repülőbe ülve kitekinteni a magasból és gyönyörködni a tájban, mint például egy szakadék oldaláról lenézni. A kettő nem összehasonlítható. Itt nincs az az érzése az embernek, hogy magasan van, mert leköti az élmény varázsa és a sok látnivaló. Bátran merem ajánlani azoknak is, akik félnek a magasságtól, ráadásul volt már velem repülni nem is egy tériszonyos és valamennyien pozitívan számoltak be az élményeikről.  

 

Levideózhatom-e a repülést?

 

Természetesen. Akinek van akciókamerája, akár a gép bármely pontjára rögzítheti azt. Ha pedig nincs, akkor GOPRO Silver 3+ Full HD-s kamerát tudok biztosítani, csak egy micro SD kártyát kell hozni és előre szólni! 

 

Repülési infók

Ha a repülés egyéb vonatkozásai is érdekelik, részt vehet az útvonal tervezésben, a repülőgép felszállás előtti ellenőrzésében, navigálhat, és békésebb szakaszokon kipróbálhatja, hogyan reagál a repülőgép a kormánymozdulatokra.

Általában elmondható, hogy az útvonalakat 2000 feet (láb)-on, kb. 660m és 3000 feet (1000m) magasan repüljük, illetve utazó sebességünk 80-100 csomó (145-180km/h). Ebből a magasságból kényelmesen rálátni mindenre, tehát semmi sincs túl közel, vagy távol. Minden oldalról és ülésről tökéletesen kilátni az ablakokon.

 

 

Biztonság

 

A gépek rendszeresen szigorú kötelező vizsgálatokon mennek át, igy műszaki hiba szinte nem fordulhat elő. A gépek tulajdonosainak kötelező személy és vagyonbiztosítást kötniük. Az időjárás lehet kritikus szempont, de mi megvárjuk a lehető legjobb alkalmat a repüléshez, így már minden adott, hogy biztonságosan repülhessünk.

Az első, amit megtanultam az oktatómtól: “Soha ne tegezd le a repülést!”. Csak akkor szállunk fel, ha minden körülmény megfelel az előírásoknak és a szabályoknak.  



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 3
Heti: 16
Havi: 36
Össz.: 17 710

Látogatottság növelés
Oldal: Gyakori kérdések
Sétarepülés - © 2008 - 2024 - setarepulesek.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »